טיפול טבעי בכולסטרול גבוה

כולסטרול הוא חומר שומני שנמצא בזרם הדם ובכל קרומי תאי הגוף.
רוב הכולסטרול בגוף מיוצר בכבד (70%) וחלקו מגיע ממזון (30%): מזון מהחי, בשר ומוצרי חלב, ביצים (בעיקר בחלמון הביצה) אך גם מפחמימות וסוכרים.

לכולסטרול תפקידים רבים בגוף

• חיוני לבניית קרומי תאי הגוף בכלל ותאי העצב בפרט ומתפקד לצורכי העברת אותות עצביים.
• מהווה חומר מוצא לייצור הורמוני המין, טסטוסטרון (ההורמון הגברי), אסטרוגן ופרוגסטרון (הורמוני המין הנשי), קורטיזול ואלדוסטרון (שומר על משק המים בגוף) ובנוסף הוא אחראי על הפוריות והתפקוד המיני.
• חיוני לייצור ויטמינים מסיסי שומן A, D, E, K ולייצור של מלחי מרה, המועילים לתהליכי עיכול תקינים.

טריגליצרידים, "כולסטרול רע" ו"כולסטרול טוב"

כולסטרול מורכב משלושה מדדים עיקריים בבדיקות דם: טריגליצרידים, "הכולסטרול הרע" (LDL) ו"הכולסטרול הטוב" .(HDL)
טריגליצרידים - משמשים כמחסן אנרגיה. במצבי רעב או במצבי חסר, הם מתפרקים, מועברים אל התאים ושם מפורקים ליצירת אנרגיה. הטריגליצרידים מגיעים גם מהגוף אך גם מהמזון, בעיקר ממזונות עתירי שומן אך גם מפחמימות וסוכרים.
HDL - "הכולסטרול הטוב" - תפקידו לאסוף את עודפי הכולסטרול מהתאים ומהדם בחזרה אל הכבד. בכבד עודפי הכולסטרול עוברים פירוק ובהמשך עוברים עיבוד מחדש או מופרשים מן הגוף. כאשר רמתו בדם גבוהה הוא יכול לסייע בהורדת הסיכון למחלות לב וכלי דם.
LDL - "הכולסטרול הרע" - נושא את הכולסטרול מהכבד אל תאי הגוף. כאשר רמתו בדם גבוהה, עלולה להיגרם שקיעה של כולסטרול בדפנות העורקים, התחמצנות הכולסטרול והיווצרות פלאק, רובד טרשתי, המצר את העורק וכך נוצרת "טרשת העורקים".
"טרשת עורקים", מהווה גורם לפגיעה והזדקנות מוקדמת של כלי הדם ולחסימתם, וכתוצאה מכך כל איברי הגוף יכולים להיפגע, ובעיקר הלב, כלי הדם והמוח. עלולות להתפתח מחלות לב וכלי דם שונות כמו: לחץ דם גבוה, התקפי לב ושבץ מוחי.

תרופות להורדת כולסטרול

הטיפול לסובלים מכולסטרול גבוה בדם כולל שינוי אורח החיים, ומחייב שינויים תזונתיים והגברת הפעילות הגופנית;
לעיתים בעלי כולסטרול גבוה מקבלים מרופאים תרופות להורדת הכולסטרול, ללא המלצה קודמת לשינוי הרגלי תזונה ופעילות גופנית, גם כאשר ערכי הכולסטרול לא חורגים בהרבה מהנורמה. חשוב לציין כי במקרים קיצוניים בהחלט יש הכרח לקחת טיפול תרופתי.
כ-10% מהבוגרים בישראל נוטלים תרופות להורדת כולסטרול באופן קבוע. לתרופות השונות להורדת כולסטרול ישנן תופעות לוואי, שמתבטאות בכאבי שרירים, עייפות ותשישות, עלייה באנזימי כבד, בעיות בשריר הלב, פגיעה בכליות, סיכוי מוגבר להתפתחות סוכרת ופגיעה בזיכרון.

הטיפול הנטורופתי בכולסטרול גבוה

כאמור, הכולסטרול חיוני בגוף לפעילות תקינה של מערכות שונות. מצד אחד אין חיים ללא כולסטרול, אך מצד שני, רמות גבוהות של כולסטרול מקצרות במידה ניכרת את תוחלת חיים ופוגעות באיכות החיים.
ע"י תשאול ואיבחון מעמיק נוכל להבין את המקור לרמות הכולסטרול הגבוהות וליצור את תוכנית הטיפול המדוייקת ביותר, שמטרתה השבת בריאות ואיכות חיים טובה, איזון וחיזוק מערכות הגוף ומניעת סיכון לאירועי לב, התקף לב ושבץ מוחי.
הורדת הכולסטרול בצורה טבעית תיעשה ע"י בניית טיפול משולב, הכולל תזונה מותאמת אישית, אימוץ הרגלי תזונה נכונים, עידוד לפעילות גופנית מועדפת על המטופל ומתן תוספי תזונה וצמחי מרפא, אשר מרכיביהם נמצאו בעלי השפעה להורדת כולסטרול בגוף.