צמחי מרפא

רפואת הצמחים, פיטותרפיה, היא הרפואה העתיקה ביותר בעולם.קיימות עדויות רבות לעיסוק בצמחי מרפא כבר מלפני כ-6000 שנים. מקורן של העדויות ברפואה ההודית, האשורית, המצרית והסינית.

הטיפול בצמחי מרפא

הטיפול בצמחי מרפא, להבדיל מהטיפול ברפואה המערבית, נעשה ע"י הרכבת פורמולות צמחיות בהתאמה אישית לכל מטופל. בטיפול ישנה התייחסות מעמיקה למצבו הבריאותי העכשווי של המטופל, להיסטוריה הרפואית שלו, אורח חייו, ההרגלים שלו והמצב הנפשי בו הוא נמצא.

מצבים רפואיים שהטיפול בצמחי מרפא יעזור בהם

הטיפול בצמחי מרפא מסייע בריפוי בעיות פיזיות שונות כאבי ראש ומיגרנות, מחלות מעי דלקתיות (קרוהן, קוליטיס), עצירויות, שילשולים, צרבות, גזים, דופק מהיר או איטי, קוצר נשימה במאמץ, בצקות, דליות ברגליים, עוויתות בשרירים, אלרגיות, דמע, נזלת כרונית,ליחה, שיעול, נזלות, גירודים, קוצר נשימה, דלקות אוזניים חוזרות, הפרעות קשב וריכוז, חוסר אנרגיה, הפרעות שינה בעיות נפשיות שונות כמו לחץ, חרדה, דיכאון, תופעות לוואי בעקבות טיפולים כימותרפיים, מחלות אוטו־אימוניות שונות ועוד.
בעזרת הטיפול בצמחי מרפא ניתם לאזן את המערכת ההורמונאלית ולפתור בעיות פריון הנובעות עקב סיבות שונות, אנדומטריוזיס, שחלות פוליציסטיות, השראת ביוץ, עיבוי רירית הרחם או רירית רחם דקה ועוד. ניתן ליצור שיפור בתסמינים של תסמונת קדם וסתית (PMS) וניתן להקל על תסמיני גיל המעבר.

במה נבדלים צמחי מרפא מתרופות?

המקור של לפחות 25% מהתרופות הוא בצמחים.
תרופות רבות נעשו מחומרים שמקורם בצמחי מרפא או משעתוק סינתטי של חומרים כאלה. למשל המורפין ((Morphine, משכך כאבים חזק המופק מהפרג. הרפואה המערבית משתמשת רק בחומרים הפעילים שבצמח, ואינה עושה שימוש בשאר החלקים שלו.
הייחודיות של רפואת הצמחים שהיא מתבססת על הפעילות של הצמח כולו, שעשוי להכיל אלפי מרכיבים. לעיתים קרובות תרופה צמחית העשויה מהצמח כולו תיהיה יעילה יותר ממרכיביו הנפרדים, מפני שכל המרכיבים פועלים בצורה סינרגטית, מתואמת, לטיפול וריפוי. בנוסף, צמחים נוטים לפעול באופן הדרגתי, ובכך פועלים לחיזוק מערכת החיסון וההגנה של הגוף לאורך זמן. פעילותן של תרופות, לעומת זאת, היא מהירה וממוקדת יותר, וזו גם הסיבה שהן גורמות ליותר תופעות לוואי.