טיפול טבעי משולב בשחלות פוליציסטיות (PCOS)

תסמונת השחלות הפוליציסטיות,,Polycystic ovary syndrome (PCOS) זוהי התסמונת השכיחה ביותר אצל נשים בגיל הפוריות.
הרבה פעמים נשים מגלות שהן סובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות מכיוון שהן אינן מקבלות ווסת, מקבלות ווסת אחת לכמה חודשים (ווסת טבעית שאינה תלויה בגלולות למניעת הריון) או מכיוון שאינן מצליחות להרות.

נשים עם תסמונת זו, עלולות לסבול ממיעוט או היעדר ביוץ, אי פריון, שיעור יתר, אקנה (הנגרמים מעודף בהורמונים זכריים), השמנה, השמנה בטנית, ייצור יתר של אינסולין, תנגודת לאינסולין (הגורם העיקרי להתפתחות מחלת הסוכרת) והפרעה ברמות השומנים בדם (נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות בעלות תנגודת לאינסולין בעלות סיכון גבוה לסבול מרמות כולסטרול כללי גבוה, רמות גבוהות של LDL כולסטרול וטריגליצרידים בדם).

איבחון של תסמונת השחלות הפוליציסטיות נעשה ע"י קיום 2 מתוך 3 הסימפטומים הבאים:

  • אי הופעת ווסת, או קבלת ווסת אחת לכמה חודשים. זהו סימן חשוב לאיבחון התסמונת.
  • רמות גבהות של אנדרוגניים (הורמוני מין גבריים), מה שיכול להתבטא בשיעור יתר, אקנה, התקרחות גברית.
  • שחלות מוגדלות עם ציסטות מרובות, אשר אובחנו על ידי בדיקת אולטרסאונד (יכול להיות מצב בו אישה שסובלת משחלות פוליצסטיות לא תאובחן עם ריבוי ציסטות בבדיקות האולטרסאונד, ולהיפך, מצב של ריבוי ציסטות בשחלה אשר לא נובע מתסמונת השחלות הפוליציסטיות).

הטיפול המשולב בתסמונת השחלות הפוליציסטיות

הטיפול הראשון כולל תשאול מעמיק, בחינת בדיקות דם רלוונטיות, איבחון של כל הסימפטומים הקיימים וההיסטוריה הרפואית, אבחון לשון ודופק. כבר במהלך הטיפול הראשון אני בונה למטופלת תזונה מותאמת אישית, כאשר המיקוד הראשון הוא בירידה במשקל, במידה וקיימת השמנה.
הטיפול התזונתי נעשה תוך מתן טיפול בצמחי מרפא, כאשר המטרה הכוללת היא ירידה במשקל, איזון רמות סוכר, מניעת עליית רמות אינסולין בדם, איזון הכולסטרול בדם, במידת הצורך, ואיזון הפרופיל ההורמונאלי.
להבדיל מהטיפול התרופתי ברפואה המערבית, צמחי המרפא עוזרים לגוף להגיע לאיזון הורמונלי ללא תלות בתרופות הורמונליות.
הטיפול כולל כמובן גם הכוונה לפעילות גופנית, כזו המתאימה באופן ספציפי למטופלת.
מהטיפול השני והלאה, אני משלבת, יחד עם המשך התהליך והדיוק התזונתי והצמחי, את הדיקור הסיני והיפני, אשר מעניק תמיכה במנגנוני הריפוי העצמי של הגוף, באיזון ההורמונלי וחיזוק מערכת העיכול.