טיפול טבעי בשחלות פוליציסטיות (PCOS)

תסמונת השחלות הפוליציסטיות,,Polycystic ovary syndrome (PCOS) זוהי התסמונת השכיחה ביותר אצל נשים בגיל הפוריות.
הרבה פעמים נשים מגלות שהן סובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות מכיוון שהן אינן מקבלות ווסת, מקבלות ווסת אחת לכמה חודשים (ווסת טבעית שאינה תלויה בגלולות למניעת הריון) או מכיוון שאינן מצליחות להרות.

נשים עם תסמונת זו, עלולות לסבול ממיעוט או היעדר ביוץ, אי פריון, שיעור יתר, אקנה (הנגרמים מעודף בהורמונים זכריים), השמנה, השמנה בטנית, ייצור יתר של אינסולין, תנגודת לאינסולין (הגורם העיקרי להתפתחות מחלת הסוכרת) והפרעה ברמות השומנים בדם (נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות בעלות תנגודת לאינסולין בעלות סיכון גבוה לסבול מרמות כולסטרול כללי גבוה, רמות גבוהות של LDL כולסטרול וטריגליצרידים בדם).

איבחון של תסמונת השחלות הפוליציסטיות נעשה ע"י קיום 2 מתוך 3 הסימפטומים הבאים:

  1. * אי הופעת ווסת, או קבלת ווסת אחת לכמה חודשים. זהו סימן חשוב לאיבחון התסמונת.
  2. * רמות גבהות של אנדרוגניים (הורמוני מין גבריים), מה שיכול להתבטא בשיעור יתר, אקנה, התקרחות גברית.
  3. * שחלות מוגדלות עם ציסטות מרובות, אשר אובחנו על ידי בדיקת אולטרסאונד.

  4. חשוב לציין שיכול להיות מצב בו אישה שסובלת משחלות פוליצסטיות לא תאובחן עם ריבוי ציסטות בבדיקות האולטרסאונד, ולהיפך, מצב של ריבוי ציסטות בשחלה אשר לא נובע מתסמונת השחלות הפוליציסטיות.

לאחר תשאול מעמיק, בחינת בדיקות דם רלוונטיות ואיבחון של כל הסימפטומים הקיימים וההיסטוריה הרפואית, אני מתאימה טיפול הנוגע לאורח החיים של המטופלת מבחינת תזונה, כמות וסוג הנוזלים אותם היא צורכת ביום, רמת הסטרס בחייה, משקל (במידה וקיימת השמנה), פעילות גופנית, ועוד.

הטיפול הנטורופתי בתסמונת השחלות הפוליציסטיות

הטיפול כולל תזונה מותאמת אישית, כאשר המיקוד הראשון הוא בירידה במשקל, במידה וקיימת השמנה. הטיפול התזונתי נעשה תוך מתן טיפול בצמחי מרפא, כאשר המטרה הכוללת היא ירידה במשקל, איזון רמות סוכר, מניעת עליית רמות אינסולין בדם, איזון הכולסטרול בדם, במידת הצורך, ואיזון הפרופיל ההורמונאלי.
להבדיל מהטיפול התרופתי ברפואה המערבית, צמחי המרפא עוזרים לגוף להגיע לאיזון הורמונלי ללא תלות בתרופות הורמונליות.

הטיפול כולל כמובן גם הכוונה לפעילות גופנית, כזו המתאימה באופן ספציפי למטופלת.
במידה והמטופלת מצויה במתח ביום יום שלה, חלק מהטיפול יכלול גם למידת טכניקות הרפייה על מנת להוריד את רמות הסטרס, אשר מעלות את רמות הקורטיזול (הורמון אשר מופרש במצבי מתח) – הורמון אשר נמצא גבוה בנשים הסובלות משחלות פוליציסטיות.