טיפול טבעי בדלקת בקיבה (גסטריטיס)

גסטריטיס, דלקת קיבה, מתפתחת ברפידת הקיבה, בתאי הרירית שמצפים את הקיבה.
הקיבה מפרישה חומצה חזקה, כחלק ממיצי הקיבה, ההכרחיים לעיכול המזון ויוצרים את הפירוק הראשוני של האוכל.
רירית הקיבה בעלת שכבת הגנה, המגנה עליה מפני החומצה החזקה. כאשר הרירית נפגעת ונחשפת לתוכן החומצי של הקיבה עלול להיגרם גסטריטיס.

ריריות הקיבה עמידות בפני חומצה חזקה וגירויים שונים, אך הן יכולות לפתח דלקת כרונית בקיבה – גסטריטיס - מסיבות שונות:
חוסר איזון בחומצות הקיבה, תזונה לקויה, כחלק מתופעות לוואי של תרופות שונות (בעיקר אספירין ותרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות NSAID's), אלכוהול, עישון, ריפלוקס של מיצי מרה, סטרס, חולשה במערכת העיכול וחולשה במערכת החיסון, שעלולים להוביל לזיהום ע"י פטריות או חיידקים, כמו החיידק הליקובקטר פילורי, שיכול לשרוד בחומציות הקיבה, והוא הגורם העיקרי לכיב קיבה (אולקוס).

סימפטומים של גסטריטיס

גסטריטיס לרוב יתבטא בתופעות הנמשכות מספר שבועות ובכאבים המתחזקים או מתמתנים לאחר אכילה, כמו: כאבי בטן, קשיי עיכול, איבוד תיאבון, בחילות, צרבות, דקירות בחזה, הקאות, הקאה דמית, היפוכלורידריה (תת חומציות בקיבה), חום, עייפות ועוד.
אבחנה של גסטריטיס מתבצעת באמצעות תשאול קליני, גסטרוסקופיה ובדיקות דם כלליות הכוללות מדדי דלקת.

הטיפול הנטורופתי בגסטריטיס

בטיפול הנטורופתי המיקוד הוא בסיבות שגרמו לדלקת בקיבה מלכתחילה. הטיפול מתחיל בתשאול ואבחון מעמיק, שמטרתו להבין את שורש הבעיה שהובילה להתקלחות הדלקת.
הטיפול נעשה על ידי בניית טיפול משולב, בהתאמה אישית; הטיפול כולל תזונה מותאמת אישית, טיפול בצמחי מרפא ותוספי תזונה.
מטרת הטיפול המשולב היא לאזן את חומציות הקיבה, למנוע את גירוי היתר של רירית הקיבה, להגן ולשקם אותה, לחזק את מערכת החיסון וליצור החלמה של הדלקת ושל כיב הקיבה (אולקוס) אם קיים.