איזון הורמונלי

תופעות ותסמינים רבים מעידים על חוסר איזון הורמונלי אצל נשים.
הורמונים הם חומרים ביולוגיים עם אופן פעולה ספציפי. תפקידם הוא לווסת ולתווך בין מערכות הגוף ולדאוג שהן יעבדו בצורה תקינה.

המערכת האנדוקרינית היא זו שביכולתה להפר את האיזון הורמונלי בגוף. זו מערכת המורכבת ממספר בלוטות ואיברים אשר מווסתים את התפקודים השונים של הגוף באמצעות ייצור והפרשה של הורמונים שונים.
הבלוטות האנדוקריניות בגופנו הן: בלוטת ההיפותלמוס, בלוטת ההיפופיזה , בלוטת התריס, הלבלב, בלוטות האדרנל ואיברי המין: אשכים – אצל הגברים ושחלות – אצל הנשים. במהלך ההיריון – גם השליה פעילה ברמה ההורמונאלית.

בגילאי הפוריות, כמויות משתנות של אסטרוגן, פרוגסטרון והורמונים נוספים מובילים נשים רבות לסבול מכאבי מחזור, מחזור כבד או מועט, אי סדירות במחזור, אמנוריאה, נטייה לעצבנות בכי ורגישות יתר, אקנה, שיעור יתר, אכילת יתר ותשוקה למתוק, צבירת נוזלים ועלייה במשקל, מיגרנות, קושי בכניסה להריון, אי פוריות על רקע הורמונאלי, הפלות חוזרות ועוד.

לקראת גיל המעבר ובגיל המעבר עצמו, תנודות באותם הורמונים יכולות לגרום לתופעות כמו: גלי חום, נדודי שינה, הזעות לילה, דפיקות לב מואצות, יובש נרתיקי, שינויים קיצוניים במצבי הרוח, עלייה במשקל ועוד. תנודות הורמונליות אלה עשויות להימשך שנים, עד לגיל הבלות.

מדוע יש חוסר איזון הורמונלי?

ישנן סיבות רבות לחוסר איזון הורמונלי, החל מתזונה לקויה או חסרה, אורח חיים לחוץ ומתח נפשי, עישון, צריכה מוגברת של אלכוהול, חוסר בפעילות גופנית ואורח חיים יושבני, דפוסי שינה לא נכונים, חשיפה לרעלים וכמובן תרופות והורמונים כמו גלולות למניעת הריון, אשר משבשות את הכימיה של הגוף.

הטיפול המשולב בחוסר איזון הורמונלי

כל אותן נשים אשר סובלות מחוסר איזון הורמונלי יכולות להיות חופשיות מתסמיני הורמונים משובשים. שילוב של תזונה מותאמת אישית, דיקור סיני ויפני וצמחי מרפא ברקיחה אישית והקפדה על כושר גופני יובילו אותן לאיכות חיים טובה יותר. בכל מקרה, הבסיס לטיפול יעיל בחוסר איזון הורמונלי יהיה אבחון מקדים להבנת שורש הבעיה כדי לטפל בה בצורה איכותית.

צמחי מרפא הם צורת הטיפול העתיקה בעולם והם נחשבים לבעלי תכונות המעודדות את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף.
מחקרים שונים הראו כיצד צמחי מרפא כמו שיח אברהם (Vitex), אנג'ליקה סינית (Angelica sinensis), קוהוש שחור (Cimicifuga racemosa), ויתניה משכרת (Withania somnifera), מאקה (Lepidium meyenii) ועוד יכולים לצמצם משמעותית ואף להעלים סימפטומים של חוסר איזון הורמונאלי מהם סובלות נשים רבות כל כך.